🚚 🚚 🚚   DARMOWA dostawa już od 200zł!
🚚   DARMOWA dostawa już od 200zł!!!
pies na spacerze na smyczy miejskiej

Mały, wielki spacer z psem. Kompendium wędrowca.

Wiosna za rogiem więc ochota do aktywności na świeżym powietrzu także wzrasta. Wybierzemy się wspólnie na wiosenny spacer?

Jeśli o aktywnościach mowa, to spacer z psem jest jedną z nich. To najistotniejsza potrzeba każdego psa. Nie jest on tylko czasem na zaspokojenie potrzeb fizjologicznych, ale także tym, związanym ze spożyciem energii, eksploracją terenu, a przede wszystkim kontaktem społecznym.

Ta prosta forma „psio-ludzkiej” aktywności jest często niedoceniana. Spacer niejednokrotnie staje się także motorem napędowym do dalszej pracy z psem. To właśnie w trakcie spaceru zauważamy niedociągnięcia w komunikacji z pupilem lub jego problemy behawioralne.

Te, w dalszych krokach, często kierują opiekunów ku decyzji, by wybrać się na szkolenie psa.

Dostosowanie czasu spędzonego na spacerze do możliwości twojego psa jest priorytetowym aspektem. Inny czas poświęcisz na spacer ze szczeniakiem czy seniorem, których nie wolno nadwyrężać, a zupełnie inny młodemu, aktywnemu psu.

W dalszej części tego artykułu podpowiemy jak sprawić, by idealny spacer z psem stał się rzeczywistością i świetnym doświadczeniem!

Co daje spacer z psem? Oto kilka efektów:

pies na spacerze o zachodzie słońca

– Dla większości psów jest jedynym momentem w ciągu dnia, w którym mają możliwość wejść w interakcje ze swoimi psimi kolegami, przez co, to właśnie spacer jest ważnym elementem w budowaniu odpowiednich relacji z przedstawicielami swojego gatunku.

– Jest możliwością do lepszego poznania własnego psa – zwłaszcza sposobu komunikacji z innymi psami.

– Priorytet funkcjonowania psiej kondycji fizycznej i spożytkowania nadmiaru energii.

– Spacer dla psa jest swoistym oknem na świat. W czasie jego trwania pupil gromadzi w receptorach węchowych „ plotki z okolicy”, odkrywa nowe miejsca, zapachy czy dźwięki. Ma też okazję do nawiązania relacji z innymi zwierzętami czy ludźmi.

– To czas służący psu do załatwienia potrzeb fizjologicznych, co daje właścicielom niebywałą szansę do podstawowego skontrolowania jego stanu zdrowia. Po wszystkim nie zapomnijcie posprzątać po swoim przyjacielu! Woreczki na odchody warto mieć zawsze przy sobie!

– To moment , w którym całą uwagę poświęcamy psu – to dobra możliwość do pogłębienia relacji, nauki nowych umiejętności, sztuczek, a może udoskonalenia tego, co psiak już potrafi?

Gdzie na spacer z psem? Słowem o nowych miejscach.

Plecak spakowany, smycz jest, naturalny olejek spacerowy chroniący psa przed komarami, kleszczami i muchami na miejscu, piesek w blokach startowych, pora ruszać w drogę! Tylko gdzie?

Kobieta aplikująca preparat chroniący przed kleszczami psu.

Gdzie tylko zechcesz! Byle nie notorycznie w to samo miejsce. Z punktu widzenia psa, nie ma nic gorszego niż regularne spacerowanie tą samą trasą, docierając do tych samych, znanych do znudzenia miejsc. Psiak zna tam każdy skrawek trawnika, każdy zapach i dźwięk. Wszystko jest przewidywalne.

Dlatego dobrze jest uruchomić wyobraźnię i pomyśleć gdzie jeszcze nie miałeś okazji być z twoim psem. Może warto do swojej spacerowej listy dołożyć centrum miasta, pobliskie osiedle, parking przy supermarkecie, okolice jeziora czy pól ? Każde nowo odwiedzone przez psa miejsce jest szansą, nie tylko na wybieganie się, ale i odpowiednie „zmęczenie” głowy . Właściwa stymulacja intelektualna i zmysłowa (węch, wzrok, słuch, dotyk, a może i smak…) da psiakom świetne efekty socjalizacyjne i dostarczy emocji.

Jednak, jak we wszystkim, tak i w urozmaicaniu spacerów, należy pamiętać o zdrowym rozsądku. Receptą na sukces jest umiejętność odczytywania emocji swojego psa i odpowiedniego reagowania na nie.