Jesienne spacery to temat obfitych debat wśród psiarzy. Metody optymalnego strzyżenia, derki zabezpieczające przed łapaniem brudu, odpowiedni szampon do długiej sierści, jak zabezpieczyć łapy, czym myć psa…Wizja piasku przesypującego się pod bosymi stopami i błotnych plam na ścianach, podczas gdy rachunek u lekarza weterynarii rośnie i rośnie, spędza sen z powiek nie tylko tym pedantycznym opiekunom, ale też zwykłym wypijaczom kawy z kłakami.
Jak powinna wyglądać jesienna pielęgnacja, żeby zoptymalizować Wasz czas i dbać o zdrowie psychiczne psiego opiekuna? Dziś mamy dla Was kilka wskazówek dotyczących tego, jak przeżyć ten ciemny, zimny i trudny okres w dobrym zdrowiu.
Pielęgnacja sierści
Pielęgnacja – co oczywiste – będzie zależeć od okrywy włosowej naszego pupila. Czy ma on długą, czy krótką sierść? Jak wygląda stan jego podszerstka? Czy jest go dużo, czy mało? Jak znosi chłodniejszą aurę?
Przed rozpoczęciem zimniejszych dni warto psa porządnie wyczesać lub oddać pod opiekę groomera. Jeśli z reguły pies jest golony, warto tym razem poprosić o pozostawienie nieco dłuższych włosów lub po prostu zrezygnować z krótkiej fryzury na rzecz porządnego wyczesania.
Dlaczego to takie ważne?
Martwy włos, którego się nie pozbędziemy może zlepiać się z innymi. W efekcie może to doprowadzić do powstania tak zwanych hot spotów na skórze ( w miejscach, w których dredy z martwych włosów pozostały na skórze ciężko o dobrą wentylację). Na podrażnione miejsca na skórze, po ich zdezynfekowaniu warto nałożyć maść High Five Care, której składniki świetnie nawilżają i regenerują naskórek dając uczucie ulgi.
To tylko jeden z powodów, dla których tak istotne jest przeglądanie psiej sierści nawet jesienią i zimą, rozczesywanie i odpowiednia jej pielęgnacja. Ogrzewanie, wysuszone ciepłe powietrze w naszych mieszkaniach rozpulchnia skórę i zaburza jej naturalną barierę ochronną, dlatego bardzo ważne jest używanie możliwie naturalnego szamponu. Czym umyć psa? Proponujemy szampon hipoalergiczny High Five Care. Jego składniki łagodzą podrażnioną skórę, a dzięki ich naturalnemu pochodzeniu, z szamponu można korzystać często. Pamiętajcie tylko proszę, aby potem odpowiednio wysuszyć i wygrzać psa zanim ruszycie podbijać parkowe ścieżki!
Ostatnim z powodów, dla których warto przyjrzeć się bliżej psiej sierści jest to, że pozlepiany podszerstek nie stanowi dobrej warstwy izolacyjnej przed chłodem. W efekcie czego pies, mimo imponującej ilości futra po prostu marznie.
Mamy już ustaloną kwestię tego jak ważna jest odpowiednia pielęgnacja sierści psa w okresie jesieni, w kolejnym tekście podpowiemy Wam na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas jesiennych spacerów z psem. Tymczasem szczotki w dłoń, i do dzieła!