🚚 🚚 🚚   DARMOWA dostawa już od 299zł!
🚚   DARMOWA dostawa już od 299zł!!!

Naturalne olejki eteryczne w służbie zwierzętom

Dobroczynny wpływ aromaterapii jest znany i szeroko wykorzystywany wśród nas – ludzi. Olejki eteryczne mogą działać na bardzo różnych płaszczyznach i wpływać na nasze samopoczucie i zdrowie. W bardzo szerokiej gamie zapachów są olejki poprawiające i wspierające układ odpornościowy, łagodzące bóle, uspokajające, są również olejki eteryczne które odstraszają owady, kleszcze, działające antyseptycznie, regenerująco, pobudzająco. Dodatkowym atutem wielu naturalnych olejków jest po prostu ich przyjemny zapach. Działanie olejków eterycznych obserwujemy codziennie również w naszym otoczeniu, ich stosowanie może mieć bezpośredni wpływ na zwierzęta nam towarzyszące. 

morning fresh


Każdy organizm ma indywidualne preferencje, instynktownie korzysta z właściwości substancji, które mogą mu służyć i często bardzo intuicyjnie odrzuca te szkodliwe dla niego. Mniej lub bardziej świadomie robimy to my – ludzie i robią to nasze czworonogi. Z zapachami jest podobnie. Poza stosowaniem aromatów w kontekście leczniczym, każdy z nas ma indywidualne preferencje zapachowe, nie inaczej jest wśród zwierząt. Nasze psy mają osobowość, potrafią dokonywać wyborów, z pewnością bardzo czule reagują na otoczenie, mając doskonały węch silnie reagują i intensywnie przetwarzają zapachy.

JAKI MAMY WYBÓR – NA CO MOŻEMY WPŁYWAĆ

Jak poruszać się w świecie zapachów, żeby było bezpiecznie i z korzyścią dla naszych psów? Bezwzględnie trzeba wykluczyć olejki, które dla psów mogą być szkodliwe i stanowić dla nich zagrożenie. Nie wszystkie substancje są przez psy tolerowane. Wiele olejków trzeba stosować z rozwagą. Jeżeli w domu poza psami mamy koty, należy również rozważyć potencjalne działanie olejków eterycznych na koty – koty nie metabolizują niektórych substancji i spożycie ich może mieć dla nich tragiczne skutki.

NA CO MUSIMY UWAŻAĆ?

Do olejków eterycznych mogących stanowić zagrożenie dla naszych czworonogów należą min. olejek cynamonowy, goździkowy, sosnowy, ylang-ylang. Po kontakcie ze szkodliwymi dla psów olejkami mogą wystąpić objawy takie jak ślinotok, wymioty, drżenie mięśni, apatia czy problemy z oddychaniem. Nigdy nie należy bagatelizować takich objawów. Przy ich nasileniu, lub jakichkolwiek wątpliwościach, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

CO MOŻEMY ZAPROPONOWAĆ PSOM?

Jest cała grupa zapachów, które możemy wprowadzić do naszego otoczenia bez szkody a z korzyścią dla psów. Olejki eteryczne, które możemy bezpiecznie stosować u naszych czworonogów możemy podzielić na kilka grup:

  • 1. Olejki działające i wspierające samopoczucie psa, o działaniu uspokajającym i redukującym stres to między innymi: olejek lawendowy, olejek rumiankowy, olejek kadzidłowy, olejek szałwiowy, różany, także fiołek 
  • 2.  Olejki działające stymulująco, energetyzujące, pobudzające: olejek pomarańczowy, olejek imbirowy
  • 3. Olejki wspierające zdrowie skóry i sierści, o działaniu odstraszającym na pchły i kleszcze: olejek eukaliptusowy, olejek z drzewa cedrowego, citronella.

Niezależnie od pojedynczych zapachów często stosowane są sprawdzone mieszanki
o działaniu kierunkowym, przykładowo nasz olejek spacerowy

JAK STOSOWAĆ OLEJKI W AROMATERAPII PSÓW

Chcąc zastosować aromaterapię, możemy zrobić to na kilka sposobów. Zawsze używamy rozcieńczonych olejków, nigdy nie stosujemy skondensowanych olejków bezpośrednio na skórę psa. Nigdy nie podajemy olejków doustnie. Zawsze obserwujemy, jak pies reaguje na użyty, nawet w małym stężeniu zapach. Nasze psy mają o wiele lepszy węch niż my i ekspozycja na intensywne zapachy może u nich powodować dyskomfort, dlatego konieczna jest uważność i wyciąganie wniosków z zachowań psów w bezpośrednim kontakcie z oferowanymi przez nas zapachami.

side view owner holding serum

MOŻLIWE SPOSOBY WPROWADZENIA OLEJKÓW

– swobodne rozpylanie zapachu – 2-3 krople olejku wlane do dyfuzora pozwoli wypełnić powietrze zapachem, jeżeli psu aromat nie będzie, odpowiadał zawsze będzie miał możliwość opuszczenia pomieszczenia, w którym zapach się rozprzestrzenia

spray – olejek, lub mieszanka olejków wymieszana z wodą/hydrolat mogą służyć do spryskiwania legowiska, sierści psa – tu z powodzeniem sprawdzą się mieszanki zapachowe. Takie mieszanki mogą być stosowane w różnych celach, przykładowo do odświeżania zapachu psiego legowiska . Zawsze warto sprawdzić na małej powierzchni tekstylnej, jak pies reaguje na wybraną przez nas mieszankę.

gotowe preparaty w spray’u– bezpieczne i już sprawdzone i przetestowane połączenia olejków. Takie mieszanki mają zwykle działanie kierunkowe i sprawdzone przez producenta. Wśród gotowych produktów mogących działać również odstraszająco na owady i kleszcze podczas spaceru, co wpływa również na bezpieczeństwo psów i na nasz spokój. 

– olejki eteryczne rozcieńczane w olejach / tłuszczach bazowych (np. kokosowym) mogą służyć masażom, mogą również wspomagać odżywienie i nabłyszczenie sierści u psów szczególnie długowłosych. Takie produkty jak sztyfty/maści/inne mogą wspomagać również zabezpieczanie psich łap i nosów w mroźne zimowe dni czy w trakcie letnich upalnych spacerów. Warto przetestować MAŚĆ NA ŁAPY

Naturalne olejki eteryczne stosowane zarówno jako produkty monoskładnikowe, jak i stanowiące element złożonych receptur, mogą mieć wiele zastosowań wspierających komfort, ale i zdrowie naszych podopiecznych. Warto wybierać produkty o naturalnych składach, sprawdzonych recepturach i przetestowanym działaniu – dokładnie takie produkty, znajdziesz w naszej linii CARE